Na prvi pogled teško je povezati zdravlje zubi i zdravlje srca, no veza postoji. Povodom Svjetskog dana srca (29. rujan) pokušati ćemo pojasniti kako oralno zdravlje utječe na zdravlje srca i kako bolesti zubi i desni mogu utjecati na razvoj kardiovaskularnih bolesti.
UZROCI BOLESTI SRCA
Najčešći uzroci bolesti srca su pušenje, visoka kronološka dob, dijabetes, visoki krvni tlak, nepravilna prehrana, pretilost, izostanak tjelesne aktivnosti, konzumiranje alkohola, zagađenje zraka, genetska predispozicija kao i neliječena patološka stanja zubi i usne šupljine.
ORALNO ZDRAVLJE I BOLESTI SRCA
Oralno zdravlje nedvojbeno ima utjecaj na opće zdravstveno stanje. Nekoliko recentnih istraživanja provedenih u SAD-u pokazala su povezanost patoloških stanja u usnoj šupljini i veće šanse za razvoj nekih od kardiovaskularnih bolesti. Kardiovaskularni poremećaji, moždani udar i ateroskleroza (začepljenje arterija) mogu biti povezani s upalom koje uzrokuju oralne bakterije. Porečani rizik krije se u prijenosu oralnih bakterija krvotokom do drugih organa gdje postaju faktorom rizika jer mogu izazvati upalu srca, endokarditis, ateroskle rozu kao i srčani udar (infarkt).
Oralne bakterije koje krvi dospiju do srca, mogu se zadržati na bilo kojem području, gdje će izazvati upalu. Danas prevladava mišljenje kako pacijenti s patološkim stanjima na desnima i parodontu imaju dvostruko veći rizik od razvoja srčanih problema. Prepoznati su simptomi bolesti desni koji mogu biti faktorom rizika, a to su:
- otečene desni bolne na dodir
- krvarenje desni (kod četkanja zubi i čišćenja zubnim koncem)
- znakovi infekcije oko zubi i desni
- oslabljena pozicija zubi
Kada oralne bakterije krvotokom dospiju do srca mogu biti uzrokom:
- oštećenja krvnih žila
- stvaranja sitnih krvnih ugrušaka
- srčanog i moždanog udara
PREVENCIJA BOLESTI SRCA
Zdravi zubi i desni u velikoj mjeri će smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti. Za održavanje zdravlja zubi i usne šupljine potrebno je slijediti samo nekoliko osnovnih navika:
- pranje zubi dvaput dnevno
- obaviti redovne preglede kod stomatologa i parodontologa
- redovno čišćenje zubnog kamenca u stomatološkoj ordinaciji (1-2 puta godišnje)
Dobra je vijest da se većina kardiovaskularnih bolesti, osim onih genetski uzrokovanih, može spriječiti izbjegavanjem faktora rizika. Urednim načinom života i izbjegavanjem rizičnih faktora mogu se prevenirati srčani problemi. Ponekad nije lako, ali male promjene u životnim navikama mogu pomoći u održavanju zdravlja, prevenciji bolesti srca i krvožilnog sustava, a to su:
- prestanite pušiti
- promijenite prehranu
- pojačati tjelesnu aktivnost, za koju Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporuča tjelesnu aktivnost umjerenog intenziteta od 150 minuta tjedno ili 75 minuta intenzivne aktivnosti
NARUČITE SE NA KONTROLNI PREGLED
naslovna fotografija
Image by yanalya on Freepik